Desk and Table Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (6)
- (21)
- (8)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (40)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (65)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (7)
- (19)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (27)
- (1)
- (30)
- (99)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (26)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (133)
- (24)
- (32)
- (25)
- (8)
- (98)
- (1)
- (72)
- (8)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (9)
- (24)
- (8)
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 45.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 4 in. |
| Depth (Metric) | 10.2 cm |
| Color | Silver |
| Height (English) | 18 in. |
Fisherbrand™ Paper Towel Dispenser
These Paper Towel Dispensers are constructed from 22 gauge, type 304 stainless steel with a #4 finish
| Depth (English) | 4 in. |
|---|---|
| Width (English) | 11 in. |
| Product Type | Towel Dispenser |
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Knee Space Panels for Apron Rails
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Knee Space Panels for Apron Rails are to be used with Apron Rails. The knee space panel closes off the casework to the wall to create a clear sitting or standing space under the work surface.
| Width (English) | 12 to 72 in. |
|---|---|
| Width (Metric) | 30.5-182.9 cm |
Fisherbrand™ Wood Apron Frame with Drawer, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Apron Frame with Drawer brings quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Attachment Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 12.4 cm |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 4.875 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Panel End Supports
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Panel End Supports bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 73.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22.5 in. |
| Width (English) | 1 in. |
| Depth (Metric) | 57.2 cm |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Height (English) | 29 in. |
Fisherbrand™ Acrylic Pegboard
Acrylic pegboards is made of transparent acrylic with 6 in. long white polypropylene pegs.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Product Type | Acrylic Pegboard |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Pegboard
Fisherbrand™ Stainless Steel Pegboard can be hung on a wall or pipe chase above a sink. For drying laboratory glassware after washing.
| Width (English) | 36 in. |
|---|---|
| Width (Metric) | 91.4 cm |
Fisherbrand™ Wood Apron Face Rail, 72 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Apron Face Rails bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Attachment Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 6.4 cm |
| Depth (English) | 0.75 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| For Use With (Equipment) | Painted Steel Apron Rails |
| Depth (Metric) | 1.9 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 2.5 in. |
Fisherbrand™ Table Modifications for Stainless-Steel Work Tables
Special modifications for smart table
Fisherbrand™ ESD Exhaust Snorkel Arm
Fisherbrand ESD Exhaust Snorkel Arms are made of conductive materials, eliminating the risk of static electricity and sparks. Designed for use in electronic environments where there is a risk of electrostatic discharges, the ESD can also be used for certain applications in explosive atmospheres.
| Depth (English) | 3.125 in. |
|---|---|
| Product Type | ESD Snorkel |
| Depth (Metric) | 7.94 cm |
| Color | White |
| Material | Anodized Aluminum |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Front Filler
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Front Fillers bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 73.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 1 in. |
| Width (English) | 2 to 18 in. |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Width (Metric) | 5.1 to 45.7 cm |
| Height (English) | 29 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Panel End Supports
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Panel End Supports bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22.5 in. |
| Width (English) | 1 in. |
| Depth (Metric) | 57.2 cm |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Knee Space Panels for use with Drawer Apron Frames, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Knee Space Panels bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 73.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 1 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| For Use With (Equipment) | Drawer Apron Frames |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 29 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Knee Space Panels for use with Drawer Apron Frames, 30 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Knee Space Panels bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 73.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 1 in. |
| Width (English) | 30 in. |
| For Use With (Equipment) | Drawer Apron Frames |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 29 in. |
Fisherbrand™ Benchtop Extraction Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Benchtop Extraction Kits used for the capture and containment of particulate generated on the bench space.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Aluminum |